Zdrowy Białystok

Piątek, 03 05 21:23

Ostatnia modyfikacja:piątek, 3 05 2024

Avilin - uniwersalny opatrunek

avilin gastroWspółczesna medycyna co jakiś czas zachłystuje się nowym wynalazkiem, który jest w stanie poradzić sobie z trudno gojącymi się ranami. Zarówno tymi na skórze, jak i tymi trudniej dostępnymi – powstającymi np. na błonie śluzowej układu pokarmowego. Intuicja podpowiada, iż te ostatnie są wyjątkowo twardym orzechem do zgryzienia dla medycyny. Bo gdyby tak istniał plaster albo opatrunek, który jest w stanie zachować swoje właściwości w środowisku układu pokarmowego...
Nie wszyscy wiedzą, że taki uniwersalny środek istnieje i jest dostępny w aptece bez recepty. A powstał zupełnie przypadkiem, przy okazji badań nad... skomplikowanym polimerem przemysłowym. Balsam receptury prof. Michaiła Fiodorowicza Szostakowskiego, wybitnego rosyjskiego chemika jest bazą preparatów firmy Nes Pharma, znanych pod nazwą Avilin. Do wyboru mamy: Avilin Balsam Gastro płyn do stosowania wewnętrznego i Avilin Balsam Spray − stworzony z myślą o ranach na powierzchni skóry.
Sprawdzony w akcji
Balsam receptury prof. Szostakowskiego przeszedł prawdziwy chrzest bojowy w czasie drugiej wojny światowej. Okazało się, że jest świetnym remedium na żołnierskie rany oraz trudno gojące się frontowe odmrożenia i odparzenia.
− Wiadomo, że bardzo trudno leczyć i pielęgnować takie urazy – szczególnie jeżeli chodzi o wybór opatrunku, który zadba o wszystko: utrzyma odpowiednią wilgotność, będzie chronił ranę i przyspieszał jej gojenie – mówi Tomasz Siemieniuch, farmaceuta, ekspert firmy Nes Pharma. − Balsam doskonale sprawdził się w tej roli. Spełniał funkcję doskonale przylegającego do skóry opatrunku adhezyjnego (działającego powierzchniowo i nieprzenikającego do wnętrza tkanek).
Jego twórcą był wybitny rosyjski chemik, prof. Michaił Fiodorowicz Szostakowski (1905-1983), twórca polimerów, które również dzisiaj spotykamy w swoim otoczeniu. Wsławił się syntezą poliwinylopirolidonu, stosowanego jako sztuczne osocze krwi. Balsam, nazwany potem jego nazwiskiem, powstał przypadkowo w 1939 r, w trakcie próby syntezy jednej z żywic polimerowych. Pora na tego typu wynalazek był idealna – ostatnia wojna okazała się jedną z najkrwawszych w dziejach ludzkości.
Prostota górą
Preparat stworzony w laboratorium prof. Szostakowskiego miał prostą recepturę, był tani w pozyskiwaniu, odporny na wysoką i niską temperaturę, nie reagował z innymi substancjami i – co najważniejsze − był skuteczny. Zaczęto go stosować również doustnie – badania dowiodły, że sprawdza się w przypadku choroby wrzodowej i nadkwasocie żołądka.
Spray opatrunekA teraz pora na trochę szczegółów technicznych.
- Współczesny preparat stworzony na bazie balsamu prof. Szostakowskiego to z punktu widzenia chemii eter poliwinylobutylowy (Polimer E) – tłumaczy Tomasz Siemieniuch, farmaceuta, ekspert firmy Nes Pharma. − Nie jest toksyczny, nie powoduje alergii, nie wnika do krwioobiegu. Zastosowany na skórę albo błony śluzowe tworzy elastyczną, ściśle przylegającą warstwę, która chroni przed czynnikami zewnętrznymi, zwłaszcza tymi drażniącymi i zapewnia odpowiednie mikro środowisko dla procesów gojenia, na które składają się miedzy innymi: odpowiednia wilgotność, pH, zapewnienie wymiany gazowej, ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, itd. Dodatkowo Avilin Balsam Spray jest łatwy w nakładaniu, nie trzeba usuwać resztek podczas kolejnych aplikacji. Stosuje się go w leczeniu ran, szczególnie tych trudno gojących się.
Kto powinien go stosować?
− Na rynku dostępne są dwa preparaty na bazie oryginalnego balsamu receptury prof. Szostakowskiego – wyjaśnia Tomasz Siemieniuch z firmy Nes Pharma. − Avilin Balsam Gastro to jedyny na terenie Unii Europejskiej specyfik do stosowania wewnętrznego, którego recepturę oparto na słynnym balsamie. Stosuje się go raz dziennie – wieczorem, na pusty żołądek, najlepiej pięć godzin po ostatnim posiłku. Skutecznie chroni błony śluzowe układu pokarmowego przed działaniem szkodliwych i drażniących czynników zewnętrznych, między innymi kwasu solnego, naturalnie znajdującego się w żołądku. Ze względu na swój hydrofobowy charakter wykazuje takie działanie szczególnie w miejscach, gdzie występują nadżerki w błonie śluzowej lub bariera śluzowa jest zachwiana. Polecany jest w leczeniu i profilaktyce wrzodów żołądka, nadkwasoty, zgagi, nieżytu żołądka oraz refluksu, również w postaci nadżerkowej.
Avilin Balsam Spray opatrunek adhezyjny służy do rozpylania na skórze z ranami wymagającymi utrzymania wilgotnego środowiska.
- Przed zastosowaniem rana powinna być odpowiednio opracowana, należy też pamiętać o opanowaniu ewentualnego zakażenia i procesów zapalnych – zaleca Tomasz Siemieniuch z firmy Nes Pharma. - Preparat zachowuje się na skórze jak opatrunek adhezyjny. Doskonale przylega do skóry, chroniąc ją przed zakażeniem. Utrzymuje optymalne pH i wilgotność, która sprzyja gojeniu się ran. Należy go stosować co najmniej raz dziennie, rozpylając na ranę z odległości ok. 8-10 cm.
Oprac. MB

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Avilin - uniwersalny opatrunek