Zdrowy Białystok

Piątek, 03 05 22:17

Ostatnia modyfikacja:piątek, 3 05 2024

Z nadzieją w lepsze jutro

jasny cel2015„Podatniku, przyjacielu, wspomóż dzieci w Jasnym Celu” - któż nie słyszał takiego hasła. Jednak, czy słuchając go zdawał sobie sprawę, co się za nim kryje? Jakie codzienne zmagania niesie ze sobą wychowywanie dziecka z dziecięcym porażeniem mózgowym? To ciężkie i trudne do opisania chwile… Jednak pełne wiary, nadziei i miłości.
- Rzeczywistość związana z wychowaniem dziecka z poważną dysfunkcją rozwojową kryje w sobie wiele specyficznych i trudnych do przewidzenia momentów - mówi Maria Jolanta Baluk, dyrektor Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „Jasny Cel” w Białymstoku oraz Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej „Jasny Cel” nr 12 w Białymstoku. - To powoduje, że w przypadku rodziców dziecka niepełnosprawnego, możemy mówić o innym rodzicielstwie. Rodzicielstwie z zachwianymi wartościami. W którym zależność dziecka od osób dorosłych jest ogromna. Opartym na niepokoju, dotyczącym przyszłości dziecka. Rodzicielstwie obserwującym odrzucenie społeczne swego dziecka.


Niezwykle ważne jest to, że równolegle z medyczną placówką rehabilitacyjną, czyli Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Ośrodkiem Wieloprofilowego Usprawniania Dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, funkcjonują też placówki oświatowe (szkoła oraz przedszkole) oraz grupa „Rodzic z dzieckiem”, będąca formą wczesnego wspomagania. Obejmuje ona swoją pomocą dzieci z zaburzeniami rozwojowymi w wieku przedszkolnym.
- Poprzez cykliczne zajęcia terapeutyczne, mające na celu stworzyć grupy samopomocowe, rodzice mogą podzielić się własnymi problemami, wymianą doświadczeń w opiece nad niepełnosprawnym dzieckiem oraz przekonać się, że ich problemy są podobne do problemów innych rodziców. Takie rozwiązanie organizacyjne sprzyja skutecznej realizacji wiodącej metody usprawniania w prowadzonych przez nas placówkach, jaką jest System Nauczania Kierowanego. Polega on na wielopłaszczyznowym i równoczesnym oddziaływaniu rehabilitacyjno-edukacyjnym na dziecko niepełnosprawne, w zakresie polepszenia jego funkcji neuromotorycznej, aktywności życia codziennego, komunikacji, uspołecznienia oraz intelektu. Celem zintegrowanego usprawniania z zakresu edukacji, rehabilitacji i wsparcia społecznego jest uzyskanie jak największej autonomii osoby z niepełnosprawnością w życiu osobistym, możliwie pełne uczestnictwo w życiu publicznym oraz umocnienie jego rodziny - wyjaśnia Maria Jolanta Baluk.
O ile Stowarzyszenie koncentruje się na pomocy dzieciom z porażeniem mózgowym, to niesie również pomoc dzieciom z zaburzeniami funkcji ruchowych wywołanych uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Bardzo duży nacisk kładzie też na wsparcie rodziców niepełnosprawnego dziecka.
- Rodzice, którzy starają się zdobyć wiedzę na temat istoty właściwej opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym, którzy są przekonani do własnej roli w procesie rewalidacyjnym i wierzą w skuteczność oddziaływań stwarzają mu odpowiednie warunki do jego optymalnego rozwoju - tłumaczy dyrektor Maria Jolanta Baluk.
Stowarzyszenie „Jasny Cel” świętuje w tym roku 15-lecie swojej działalności. Powstało ono z inicjatywy rodziców pragnących stworzyć swoim niepełnosprawnym dzieciom szansę na prawidłowy rozwój, na miarę ich psychofizycznych możliwości. Stowarzyszenie prowadzi wspomniany już Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Wieloprofilowego Usprawniania Dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, Niepubliczne Przedszkole Specjalne „Jasny Cel” oraz Niepubliczną Specjalną Szkołę Podstawową „Jasny Cel” nr 12.
- W związku z kończącym się rokiem rozliczeniowym, pragniemy zwrócić się do Czytelników „Zdrowego Białegostoku” z prośbą o wsparcie finansowe i przekazanie 1 %  podatku od dochodu rocznego, na naszą działalność. Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego. Dzięki wsparciu wielu instytucji, firm oraz osób prywatnych niesie wsparcie dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością. Równocześnie składamy serdeczne podziękowania tym, którzy wspierali nas do tej pory - dodaje Maria Jolanta Baluk.
MB

Podlaskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „Jasny Cel”
ul. Bukowskiego 4
Białystok
KRS 0000000168

www.jasnycel.pl.

- Obecnie pod opieką Stowarzyszenia jest 89 dzieci, z czego 37 na tzw. pobycie dziennym. Na zdjęciu Sebastian Chlabicz, podopieczny Stowarzyszenia i Andrzej Jacek Reszuta, dyrektor Ośrodka Wieloprofilowego Usprawniania Dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym w Białymstoku.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Z nadzieją w lepsze jutro